FLASH GROUP profesjonalne uslugi elektroinstalacyjne                           

TEL: 507 113 243

Nowoczesne oświetlenie led w inteligentnym domu

     Jednym z głównych elementów sterowanych przez system inteligentnego domu jest oświetlenie. Dzięki innowacyjnej i energooszczędnej technologii ledowej, jesteśmy w stanie wykonać niemożliwe jeszcze kilka lat temu iluminacje, które dodadzą nowego blasku każdemu pomieszczeniu.

 

     Na zdjęciu przedstawiono fragment oświetlenia ledowego w salonie, wykonanego oraz zaprojektowanego przez moją firmę w inteligentnym domu w miejscowości Zwoleń ( moja rodzinna miejscowość w pobliżu Radomia, Puław, Kozienic).

 

     Oświetlenie led możemy umiejscowić praktycznie wszędzie. Możemy wykorzystać taśmę ledową do podświetlenia stopni schodów, do oświetlenia płytek, jako dodatkowe oświetlenie blatu kuchennego, oświetlenie luster, szafek, sofy oraz wielu innych. Oświetlenie jest energooszczędne a ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia.  

 

     , że wyobraźnię mam dosyć bogatą i w naszym salonie znalazło się około 40 punktów oświetleniowych i 50 metrów bieżących taśmy ledowej. Wariat!! ale kogoś naciągnął!! Zapewne to teraz większość sobie pomyślała o mojej osobie. Otóż poszkodowanym, w Waszej opinii, człowiekiem byłem ja. Omawiane na tym blogu rozwiązania zostały bowiem zastosowane w moim domu ;).

 

     Przy tak dużej ilości oświetlenia, rolet, rekuperacji, czujników ogrzewania oraz wielu innych w tradycyjnej instalacji elektrycznej musielibyśmy poświęcić około metra kwadratowego ściany na wyłączniki oraz inne czujniki. Jaki uzyskał bym efekt estetyczny?Prawdopodobnie taki, że zanim bym w tym domu zamieszkał żona już by mnie z niego wygoniła :D. 

 

     Całością naszego oświetlenia oraz wszystkich innych systemów zastosowanych w naszym domu steruje system inteligentnego domu. Na ścianie natomiast mam jeden, w mojej opinii bardzo estetyczny, szklany panel sterujący.

 

     Wracając do tematu iluminacji. Elastyczność oraz nieduże rozmiary taśm ledowych, pozwalają na umiejscowienie ich nawet w najmniejszych przestrzeniach oraz nadaniu im nieregularnych oraz originalnych kształtów. W naszym przypadku widoczna na zdjęciu półka, poza względami estetycznymi, skrywa jeszcze kilka tajemnic. Zostały w niej zakamuflowane trasy kablowe, rury od rekuperacji oraz kilka zasilaczy do wpomnianych wcześniej taśm ledowych. Podobnie jak oświetlenie rekuperacja również zintegrowana jest i sterowana przez system inteligentnego domu.

 

     Widoczny efekt rozproszonego światła został osiągnięty dzięki odpowiedniemu umiejscowieniu taśmy. Jeżeli pragniemy uzyskać taki efekt należy umiejscowić taśmę tak, by żaden element konstrukcji nie rzucał cienia na oświetlany element. W naszym inteligentnym domu  zostało to wykonane w ten sposób, w przeciwnym wypadku rzucany cień spowoduje widoczną granice powodując efekt jednolicie oświetlonego paska na suficie bądź ścianie. Taśma ledowa powinna również być tak umiejscowiona, by to efekt świetlny był widoczny, natomiast samo źródło światła nie. Pamiętajmy również, że nasza taśma potrzebuje zasilacza. Powinniśmy zatem, przewidzieć miejsce w którym zostanie on umiejscowiony oraz nie zapominajmy, że jak każdy element może ulec uszkodzeniu i będziemy zmuszeni do jego wymiany. Taśmy ledowe powinny być również zasilane w przypadku dłuższych odcinków obustronnie badź co kilka metrów. Unikniemy dzięki temu efektu, w którym taśma z każdym metrem zaczyna nam świecić coraz słabiej.

 

    Na  szczęście moja wyobraźnia pozwoliła zaprojektować mi oświetlenie, z którym czuje się komfortowo a dzięki inteligentnemu domu żona nie pogoniła mnie z hukiem za milion wyłączników na ścianie. Tym optymistycznym zdaniem zakończę i zachęcam do stosowania energooszczędnego oświetlenia ledowego.

   

19 marca 2018